Визначення SEO. Що означає «просування і пошукова оптимізація веб-сайтів»?

Концепція SEO виникла в 90-х роках ХХ-го століття. SEO є абревіатурою для Search Engine Optimization, а саме: оптимізація для пошукових систем. У той же час, ця ж абревіатура відноситься і до людей, які практикують цю «роботу».
Що таке пошукова оптимізація?
На початку епохи інтернету, коли в цілому існувало всього «декілька» сайтів (насправді кілька мільйонів, у порівнянні більш ніж з двадцятьма мільярдами, як оцінюється в даний час), з’явилися і пошукові системи, які не були складними, — вони досить непогано індексували вміст Інтернету і є відправною точкою навігації, таким чином, представляючи собою важливе джерело трафіку на сайтах. Тоді ж фахівці усвідомили необхідність свідомого контролю над процесом підвищення видимості в пошукових системах, і це породило нову науку: SEO — оптимізація для пошукових систем, яка націлена на збільшення якісного трафіку на сайтах.

Це відносно нова галузь «промисловості» має на увазі певний набір операцій, здійснюваних командою з просування, спрямованих на просування сайту на більш високі місця в списку результатів пошуку за певними ключовими словами або фразами, цікавим і актуальним з точки зору відповідної сфери ділових відносин.

Це досягається за допомогою контролю і поліпшення «критеріїв розташування об’єктів в порядку їх значущості», тобто факторів, які, будучи взятими в сукупності і проаналізованими алгоритмом пошуку, ведуть до більш вигідному положенню на сторінках, що відображають результат пошуку. Виходячи з цих критеріїв, SEO може бути двох типів:

Внутрішня оптимізація (оптимізація он-сайт) — заходи з просування застосовуються безпосередньо до відповідного сайту і в основному можуть бути змінені тільки командою SEO. В якості прикладів можна навести: ретельне написання назв і описів, видалення помилок, поліпшення швидкості завантаження, обробка зображень, оптимізація структури URL-адрес і внутрішніх посилань, помірне використання рекламних оголошень. Іншими словами — поліпшення вражень (досвіду), одержуваних відвідувачами.
Зовнішня оптимізація (оптимізація офф-сайт) — в цьому випадку просування не залежить безпосередньо від SEO команди, а скоріше від колективної волі Інтернету. Це означає, що, виходячи з об’єктивної реальності у відношенні якості веб-сайту, пошукові системи завжди намагаються знайти вимірні сигнали проти актуальності і важливості сайту по відношенню до аналізованої ключовою фразою. Ці сигнали відносяться до показників якості, продуктивності і популярності, і, в якості безпосередніх прикладів, можна навести такі: кількість і якість посилань на аналізовану сторінку, кількість соціальних взаємодій (лайки в Facebook, поділитися, коментувати, створити статус в Twitter, додати +1 і так далі), контекст, в якому з’являються згадки, достовірність і авторитетність джерел, глобальний і локальний обсяг запитів за відповідними ключовими словами тощо.

Через величезну комерційного потенціалу Інтернету, незабаром після появи пошукових систем, з’явилися так звані «спамери» — ті, хто практикує аморальні або незаконні маніпуляції критеріями розташування об’єктів в порядку їх значущості рангу, з метою підвищення кількості балів якості SEO, і, відповідно, видимості сайтів. У короткостроковій перспективі ці методи могли б працювати, але практика показує, що пошукові системи ведуть безперервну битву зі спамом в Інтернеті і завжди усувають можливі «діри» в системі. У той же час вони публікують офіційні документи, що описують «Рекомендації для веб-майстрів», тобто моральні, правові, дозволені і рекомендовані методи просування, які повинен брати до уваги кожен власник сайту. Недотримання цих принципів, в разі виявлення, може призвести до накладення санкцій на сайт або його остаточного виключенню з бази даних.

Залежно від ступеня моральності методів, використовуваних в просуванні, SEO можна розділити на кілька типів:

Білі методи пошукової оптимізації (white hat SEO) — просування в точності відповідає запропонованої політиці чи натяків пошукових систем. Використовувані методи спрямовані на створення позитивних вражень у відвідувачів, але не напряму на зростання позицій на сторінках, що відображають результати пошуку.
Чорні методи пошукової оптимізації (black hat SEO) — мета просування полягає в маніпулюванні сприйняттям пошукових систем відносно якості (актуальності і важливості) сайту. В якості прикладів можна навести: надмірне використання ключових слів в назвах та вмісті сторінок, приховування слів позаду зображень, демонстрація різного вмісту відвідувачам і роботам, які індексують сайт, покупка посилань або соціальних взаємодій, надмірна оптимізація якірного тексту, додавання великої кількості сторінок без цінного змісту , і так далі.
Сірі методи пошукової оптимізації (grey hat SEO) — комбінування обох методів, описаних вище, при якому все-таки дотримуються моральні норми. Тим не менш, у цьому випадку деякі методи носять сумнівний характер, і в довгостроковій перспективі можуть бути виявлені, що спричинить за собою накладення санкцій.

У підсумку, разом з розвитком Інтернету розвивалася і концепція SEO таким чином, що в даний час ця концепція включає в себе й інші гілки, що ведуть до збільшення трафіку на сайті за допомогою будь-якого джерела, не обмежуючись звичайними методами пошуку (природні і безкоштовні результати пошуку).

Чим не є SEO?

У зв’язку з усім вищевикладеним, можна сказати, що SEO це не просто чудове вміст або просто оптимізація сайту. SEO не є маніпуляцією, так само як і не є магією, скоріше, SEO є гармонійним поєднанням науки, поезії і магії. Об’єктивною істиною є те, що SEO — це не нудно. Точно ні. Скоріше це спорт, в якому задоволення є вищим тоді, коли ви виграєте, і «посереднім» :-) тоді, коли ви програєте.

Наука чи магія?

Отже, де кінчається наука і де починається чари? Посадові особи з Google неодноразово заявляли, що найкращим підходом до SEO є «його відсутність», тобто ніякого SEO, але чи дійсно це так? Здається, це твердження розходиться з відомими словами «Ведення бізнесу без реклами — це як підморгування дівчині в темряві. Ви знаєте, що ви робите це, а хтось інший — ні … ». Іншим правилом, рекомендованим пошуковими системами, є: «реклама, просування і оптимізація повинні бути розроблені і здійснені таким чином, як якщо б пошукових систем зовсім не існувало«. Останнє правило є абсолютною істиною, але іноді спокуса занадто велика. Ви завжди вважаєте себе найрозумнішим і недооцінюєте сотні геніальних «Мозжечков», які перебувають на службі у пошукових систем. Але в основному вам здається, що може бути, вам пощастить, хоча перед вами намагалися сотні й погоріли. Виграє той, хто знає міру і може утримати себе в рамках. Той, хто не може цього — програє. Це так просто, ось це і є межа між наукою і магією в SEO. Момент рівноваги.

Повертаючись до крайнощів, наука включає в себе здійснення деяких повторюваних і документованих операцій, таких як:

Аналіз ключових слів, присвоювання пріоритетів згідно кількості пошукових запитів, і зміна вмісту в залежності від цих запитів.
Аналіз конкуренції і застосування сильних сторін в покращених варіантах.
Усунення проблем технічного характеру, таких як Flash-сайти, сайти з Неіндексований або важко індексовані вмістом, сайти з ускладненими ефектами Javascript, сайти, приховані за аутентифікацією і так далі.

У свою чергу, магія і поезія відноситься до творчої (і часто ризикованою :-)) частині, в якій застосовувані методи є плодом геніальних і оригінальних ідей, превосходно адаптованих до положення оптимізованого сайту. Ось кілька прикладів:

Жертвування одним фактором позиціонування на користь іншого, з ризиком зниження на сторінках, що відображають результати пошуку, але й з можливістю швидкого підйому.
Віртуозне поводження з «цифрами». Підхід не тільки математичний, а й «далекоглядний». Формулювання висновків і прийняття рішень на основі відкритих і закритих даних, зібраних з декількох джерел.
Увага до деталей, перфекціонізм і гідність — мабуть, найбільш важливі аспекти повсякденної роботи. Це відноситься до надання послуг на найвищому рівні, ґрунтуючись на пристрасті і ідеї будівництва чогось кращого, в дусі чесної конкуренції.

Під SEO найчастіше мається на увазі баланс і компроміс між інстинктивними і набутими тенденціями. Мова йде про відмінний управлінні ресурсами і розстановці пріоритетів у відношенні зусиль. Мова йде про додану вартість. Мова йде про удачу.

На протилежному полюсі знаходяться незаконні методи маніпуляції. Я вас запитую: чим створювати сайт з невизначеним майбутнім, повним ризиків і негативних почуттів, чи не краще спрямувати свої зусилля в творче і моральне русло і розробити дійсно хороший сайт, який буде першим в Google саме тому, що він цього заслуговує?

Хто потребує SEO?

Тепер, коли ми встановили, що означає SEO і чим воно займається, давайте з’ясуємо, хто потребує подібних послугах. В принципі все! Але тут виникає одна проблема — зрозуміло, що два різних сайту, в один і той же час, не можуть займати першу сходинку в Google. Так само як не можуть займати ні другого, ні третього. Не одночасно. Отже — що робити? Кому займатися SEO, а кому ні? Відповідь проста: тим, хто може собі дозволити інвестувати в SEO. Тим, хто готові докласти зусиль зараз і дочекатися довгострокових результатів. Тим, для кого це має сенс з економічної точки зору. Тим, хто любить спорт, конкуренцію і музику!

Кінцева точка — підвищення показників продуктивності

Але що насправді приносить SEO? Крім відвідувань … І де закінчується SEO? Коли ви зупиніться і скажете: «Все, досить, оптимізація закінчена»?

Так само, як з будь-якої іншої річчю в житті, кінцевою метою є задоволення. Якщо це означає збільшення трафіку, тоді нехай буде якомога більший трафік. Якщо все зводиться до прибутку, тоді SEO повинно бути розроблене спеціально для цієї мети, і в кінці шляху вас чекатиме прибуток. Якщо ви хочете збільшити свою клієнтську базу, тоді SEO може і це забезпечити. І цей список можуть продовжити, не обмежуючись цим: популярність, популярність, число шанувальників, соціальна активність, і так далі. Коротше кажучи, будь-яке слово, яке для вас означає нірвану.

У той же час одним з найцікавіших аспектів просування веб-сайтів у пошукових системах є те, що ви завжди повинні бути напоготові — конкуренти не сплять. Це означає, що зусилля SEO ніколи не закінчуються. Ви не можете сказати, що «ми зробили це, це і це, і все — сайт оптимізований». Оптимізація ніколи не закінчується. Існують речі, які завжди можна зробити краще. Завжди повинні бути відкалібровані стратегії просування в залежності від розвитку конкурентів, які постійно вигадують нові ідеї. І навіть коли ви вже знаходитеся на першій сходинці в Google, Bing або Yahoo! ви можете розширити ключові слова, які охоплюють і інші ринки. Ви можете працювати над оптимізацією перетворення відвідувачів у клієнтів, або ви можете просто-напросто спробувати зайняти перший рядок у Google за пошукову фразу «Google» :-)

Висновок: SEO підвищує якість сайту

Тепер, коли ми пояснили, в чому полягає оптимізація сайтів, залишається вирішити, чому ми не можемо обійтися без SEO. Правда в тому, що багато речей не можуть бути залишені на волю випадку, але й не слід їх підштовхувати. Кінцевою метою оптимізації повинно бути одне і те ж протягом усього життєвого циклу проекту та онлайн-бізнесу — поліпшення вражень відвідувачів. Тільки так ви можете бути впевнені, що ваш сайт встоїть в досить нестабільному кліматі на континенті пошукових систем. Створіть хороший продукт, корисний і вподобаний кінцевим відвідувачам, і ви завжди будете в безпеці зустрівши на шляху торнадо, цунамі і ураганів.